Hledáte způsob, jak ušetřit? Zaregistrujte se a využijte extra slevu 3% na celý nákup (platí na nezlevněné zboží).

Kompresor: 5 tipů na jeho údržbu

 

Kompresor: 5 tipů na jeho údržbu

 

Kompresor dokáže být v dílně i domácnosti nepochybně skvělým pomocníkem. Občas je však třeba dopomoci i samotnému přístroji, a to důkladnou údržbou. Víte, jak na ni?

 

Na úvod si řekněme, že základem dlouhé a správné životnosti kompresoru je pravidelné čištění všech jeho komponent, ke kterým máte jako uživatel volný přístup. Je třeba pravidelně je zbavovat povrchového prachu a vody, čímž předejdete zanesení a korodování těla kompresoru.

 

Na co se zaměřit dál?

 

  1. Výměna a doplňování oleje

 

Důležitým krokem ke správné a dlouhodobé funkčnosti kompresoru je udržování oleje v dostatečném množství i kvalitě. Olej v kompresoru totiž plní hned několik důležitých funkcí - kromě snížení tření se stará i o údržbu vnitřních částí zařízení, čímž brání jejich poškození.

 

Oleje však v kompresoru při práci ubývá, proto je třeba ho v pravidelných intervalech doplňovat. Hladinu oleje si můžete kontrolovat pomocí olejoznaku, případně měřítka umístěné obvykle při dopouštěcí ventilu. Z důvodu správné lubrikace přístroje vám doporučujeme používat pouze oleje s potřebnou viskozitou, v opačném případě riskujete zanesení a poškození celého kompresoru.

 

  1. Vypouštění kondenzátu

 

Možná jste si to dosud ani neuvědomili, ale při práci s kompresorem se v tlakové nádobě sráží voda, do které se následně vnáší prach a jiné nečistoty. Ty mohou po čase začít v těle kompresoru korodovat. Abyste tomu předešli, je třeba kondenzát pravidelně vypouštět. Většina kompresorů disponuje odpouštěcím ventilem na spodní straně vzdušníku, díky kterému můžete kondenzát odpustit bez výraznějších problémů. Pokud tak neučiníte, riskujete častěji spínání kompresoru a jeho rychlejší opotřebení, ale i únik kapiček vody přes tlakovou hadici a znehodnocení opracovávaného materiálu.

 

  1. Výměna vložek sacích filtrů

 

Vložky sacích filtrů si představme jako jakousi houbu, která absorbuje drtivou část nečistot, které by za normálních okolností mohli skončit v těle kompresoru a výrazně ho poškodit. Vložky sacích filtrů je proto nutné pravidelně kontrolovat a čistit. Pokud jsou již vložky opotřebované, je třeba vyměnit je za nové.

 

  1. Pravidelná kontrola stavu hadic a příslušenství

 

Mimořádně důležité je při údržbě kompresoru i pravidelně kontrolovat stav tlakových hadic. Především v prostředí dílny totiž může jednoduše přijít k jejich poškození, což může mít za následek nejen nižší tlak v kompresoru či jeho poškození, ale také zničení opracovávaných materiálů.

 

Stejně tak je třeba pravidelně kontrolovat a čistit i příslušenství - lakýrnické pistole, proplachovací pistole, husticí pistole s manometrem, ofukovací pistole a další pneumatické nářadí. Pokud zaznamenáte poškození nebo korozi na příslušenství, neprodleně jej vyměňte za nové.

 

  1. Kontrola hnacích řemenů a bezpečnostního systému

 

Pokud kompresor používáte pravidelně, nezapomeňte pravidelně kontrolovat i stav jeho hnacích řemenů, míru jejich opotřebení a napětí. Vůle hnacích řemenů by neměla být větší než 1 centimetr. V opačném případě hrozí vážné poškození kompresoru.

 

Drtivá většina kompresorů v sobě implementuje i bezpečnostní systém, který sám kontroluje teplotu zařízení a hodnotu tlaku. Pokud vystoupí tyto hodnoty příliš vysoko, přístroj se automaticky vypne. V případě, že vaše zařízení takovým systémem disponuje, ověřte si jeho funkčnost.

 

Pokud váš kompresor bezpečnostním systémem nedisponuje a hodnoty pracovní teploty či tlaku se vám zdají nadprůměrné, přestaňte přístroj používat.

 

Opravu kompresoru nechte na odborníky!

 

Pokud už se na vašem kompresoru vyskytne jakýkoliv problém, doporučujeme používat pouze originální náhradní díly a zvážit svěření opravy autorizovanému servisnímu středisku. I v případě neodborné opravy malého poškození nesprávným způsobem totiž může dojít k úplnému neúčinnost kompresoru.