Jak si vybrat vrtačku?

Často něco opravujete? Rekonstruujete nebo stavíte dům? Nebo potřebujete jednoduše smontovat nový nábytek? Na to vše vám poslouží nejlepší přítel muže - vrtačka. Víte však, jak se v jednotlivých typech vrtaček orientovat a jak při jejich výběru neudělat chybu? Pokud je vaše odpověď ne, nezoufejte. S koupí správné vrtačky vám rádi pomůžeme.

Správný výběr vrtačky totiž může být doslova vědou. Různé druhy vrtaček vám zodpovědně poslouží při rozličných pracích. Prostor v dílně však nemá neomezený pravděpodobně nikdo z nás, proto je potřeba vrtačku vybírat s rozumem a zaměřit se na činnosti, které provádíte nejčastěji. Pokud se předem připravíte, výběr nové vrtačky vám půjde o to lehčí.

Akumulátové vrtačky

Akumulátorové vrtačky patří mezi ty nejvděčnějších pomocníky do domácnosti. Jejich velkou výhodou je, že se nevážou na přímý přístup elektrické energie. Zařízení si stačí předem nabít a pustit se do práce. I při výběru akumulátorové vrtačky byste však měli brát ohled na několik parametrů. Je dobré zakoupit si zařízení s dostatečně výkonnou baterií, ještě lepší je však mít je i několik náhradních. Díky tomu si výdrž vrtačky značně prodloužíte. Nezapomínejte ani na počet rychlostních stupňů. Jednorychlostní vrtačka vám sice postačí na montování nábytku, ale na jiné činnosti bude v mnoha případech nepoužitelná. Raději proto sáhněte po dvourychlostní akumulátorové vrtačce, která se vám svým výkonem odvděčí při pracích v domácnosti i na zahradě. V neposlední řadě myslete na dostatečný komfort - akumulátorová vrtačka by měla být lehká, spratný a vyrobená z kvalitních materiálů. Díky tomu předejdete bolestem rukou při delší práci.

vratačky (4)

Jak si vybrat akumulátorovou vrtačku?

Je třeba si uvědomit, na co budete vaši ptáčka používat. Sháníte lehké zařízení vhodné zejména na domácí práce a skládání nábytku? Sáhněte po nenápadném akumulátorový šroubovák. Vhodnou volbou může být 12 V akumulátorový šroubovák YATO, který svými dvěma rychlostními stupni a vysokovýkonným ocelovým převodem zajistí dostatečný výkon potřebný na základní úkony.

Potřebujete občas funkci příklepu, ale nevyplatí se vám velká příklepová vrtačka? Žádný problém, i na toto zná baterie odpověď. Sáhněte po akumulátorové vrtačce PowerMate PM-WA-20V-2AT. Ta dokáže vyprodukovat až 1 300 otáček za minutu, což výrazně pocítíte při vrtání do tvrdších materiálů. Občas je však třeba něco ještě výkonnější. Tehdy přichází na scénu bezuhlíkový akumulátorový vrtací šroubovák YATO s funkcemi nárazu, šroubování dlouhých tesařských šroubů či vrtání vrtáky s jádrem BIM do kovu a dřeva. No a pokud je vaší požadavkem akumulátorová vrtačka pro profesionální účely, odpovědí pro vás bude akumulátorová vrtačka s příklepem PowerMate PM-WA-20V-2AT s maximálním napětím 20 V, funkcí příklepového vrtání, točivým momentem 37 Nm a Li-ion baterií o kapacitě 2 000 mAh.

Příklepové vrtačky

Kde nenápadné akumulátorové zařízení nestačí, tam přichází na scénu příklepová vrtačka. Ta využívá vedle rotujícím vrtáku i funkci rázů, tedy příklepů. Díky tomu nabízí vysokou účinnost i při tvrdších materiálech jako je kov, cihla nebo pórobeton. Při výběru příklepové vrtačky buďte obezřetní a pozor si dejte na několik parametrů. Důležitou je kombinace příkonu a točivého momentu, která udává sílu daného přístroje. Řečeno jednodušší - čím vyšší příkon a točivý moment bude vrtačka mít, tím lépe se vám s ní bude pracovat. Nezapomínejte však ani na průměr sklíčidla. To se totiž stará o to, jak velký vrták nebo bit budete moci s vrtačkou použít.

vratačky (3)

Jak si vybrat příklepovou vrtačku?

Pokud se rozhodnete pro koupi vrtačky, kterou nevyužijete pouze při běžných domácích pracích, ale občas budete potřebovat i vyšší výkon, vyhněte se na první pohled méně robustním zařízením. Jejich příznivé rozměry se totiž zpravidla podepisují právě na nižším výkonu. Řešením pro vás může být 1700 W příklepová vrtačka se zabudovaným regulátorem otáček a spínačem na nastavení otáčení vlevo nebo vpravo. Vrtačka dosáhne maximální rychlost 2 800 otáček za minutu, díky průměru sklíčidla na úrovni 16 mm do ní přitom připevníte dostatečně velké vrtáky.

Vrtací kladiva

Přestože si uživatelé vrtací kladivo často zaměňují za příklepovou vrtačku, nedělají tak oprávněně. Ve skutečnosti je mezi oběma přístroji několik rozdílů. Ten největší spočívá ve způsobu příklepu. Příklepová vrtačka totiž využívá mechanický příklep, který nedokáže vyprodukovat takovou sílu a vhodnější je tak v případě měkčích materiálů (například zdiva). Vrtací kladivo funguje na pneumatickém principu, díky čemuž dokáže pracovat mnohem efektivněji. Využijete ho při vrtání do tvrších materiálů, například betonu. Princip je přitom jednoduchý. Stlačený vzduch vytvářený v hlavě kladiva je distribuován k úderníku. Úderník je následně kontinuálně vytlačován ke koncové části vrtáku, což znamená jeho vystřelení. Tak vzniká ve vrtacím kladivu úder, respektive příklep.

vratačky (1)

Jak si vybrat vrtací kladivo?

Na trhu najdete poměrně širokou nabídku vrtacích kladiv, je proto dobré vědět, jaký výkon budete ve skutečnosti potřebovat. Některé přístroje sice nejsou až tak výkonné, nabízejí však několik zajímavých benefitů. Takovým zařízením je i 800 W příklepové vrtací kladivo vybavené rychloupínací hlavou a systémem SDS +. Díky dvěma vrtacím hlavám si tak můžete jednoduše vybrat, na kterou činnost se v daném okamžiku zaměříte. Nepochybně oceníte i bodnou funkci kladiva dostupnou v režimu Vario-lock (volná rotace sekáče). Toto vrtací kladivo produkuje energii na úrovni 2,7 J, je tedy vhodné spíše na práce v domácích podmínkách.

Pokud sháníte vrtací kladivo pro profesionální účely, zvolte 2 600 W vrtací kladivo EUROTEC. To vám nabídne energii na úrovni neuvěřitelných 4 J, díky které si poradí is tou nejtěžší prací. Pneumatický zdvih kladiva vám zase zajistí efektivní vrtání a kování nejen v betonu, ale i v měkčích materiálech, například dřevu či kovu. Souprava pracuje primárně se sklíčidlem SDS + poskytujícím rychlou výměnu vrtáků, najdete však v ní i samosvorné hlavu určenou pro běžné válcové vrtačky.

Stojanové vrtačky

Jde o typ vrtaček, se kterými se v běžných domácnostech setkají jen vzácně. Stojanové vrtačky cílí především na profesionálních řemeslníků, kteří vyžadují milimetrové vrtání v kombinaci s maximálním komfortem. Stojanové vrtačky jsou dostupné v robustnějších verzích s vlastní pracovní plochou, případně v menších provedeních určených na stůl. Jejich základem je elektromotor, ze kterého je energie distribuována elektronicky regulovanou prevodockou nebo vyměnitelnými řemenicemi ke vřetenu. Na to je následně připevněny sklíčidlo, do kterého je možné umístit vrtáky a bity dle požadavků uživatele.

vratačky (2)

Jak si vybrat stojanovou vrtačku?

Při koupi stojanové vrtačky můžete v zásadě natrefit na dva typy - vrtačku s elektronicky regulovatelnou převodovkou, respektive na stojanovou vrtačku s řemenovým převodem. Klínový řemen umožňuje na pohonných kolech vyměňovat řemen v závislosti na tom, zda právě potřebujeme pomalé otáčky a velkou sílu, nebo budeme muset na práci využít vyšší rychlost. Výhodou takového typu vrtačky je, že se dokáže efektivně přizpůsobit opracovávanému materiálu.

 Pro použití v domácnosti vám bez problémů postačí 350 W stojanová vrtačka s klínovým řemenem a možností pětistupňové regulace rychlosti. Díky adaptibilní sklíčidlu využijete v tomto případě vrtáky a bity až do velikosti 16 mm. Pokud však potřebujete zařízení určené pro profesionální použití, rozhlížejte se po vrtačce s výkonem nejméně 1 000 W. Odpovědí pro vás může být 1 550 W stojanová vrtačka s pěti stupni regulace výšky a maximálními otáčkami na úrovni 2 650 za minutu.