Hledáte způsob, jak ušetřit? Zaregistrujte se a využijte extra slevu 3% na celý nákup (platí na nezlevněné zboží).

Jak vybrat správný brusný papír?

Chystáte se renovovat starý plot, chcete se zbavit rzi nebo si jen chcete něco vyrobit? Určitě se neobejdete bez broušení. Poradíme vám, co je důležité při výběru vhodného brusného papíru.
Brusný papír je vhodný pro tvarování, vyrovnávání, vyhlazení a leštění různých povrchů. Používá se k odstraňování starých nátěrů nebo rzi, při povrchové úpravě dřeva či ke zdrsnění povrchu při lepení.

close-up-male-carpenter-rubbing-down-wood-with-sandpaper

Zrnitost brusného papíru

Brusný papír, hovorově nazývaný smirek, se vyrábí v různých zrnitostech. Velikost zrna brusného papíru se označuje číslem, které je nepřímo úměrné velikosti částic.
Čím vyšší je číslo zrnitosti, tím jemnější je konečný výsledek. Nižší čísla označují hrubší papír určený k rychlejšímu odstraňování materiálu.

Hustota brusiva

Při výběru brusného papíru si všímáme i druhu posypu. Vyjadřuje hustotu, se kterou je brusné zrno naneseno na podložku. Rozlišujeme tři druhy:

  • Hustý posyp - podložka je naplno obsazena brusným zrnem (vhodné pro obrábění kovů)
  • Polootevřený posyp - podložka je obsazena brusným zrnem na 70 až 80% (vhodné při obrábění tvrdého dřeva, jako je dub a buk)
  • Otevřený posyp - podložka je obsazena na 50% (vhodné na měkké dřeviny bohaté na pryskyřici a při odstraňování starých nátěrů)

abrasives-round-square-rolled-sheets-sandpaper-plywoo

Jakou zrnitost zvolit při jednotlivých činnostech?

Pro odstranění starého nátěru nebo rzi z ocelových částí, je třeba zvolit zrnitost brusného papíru P36, P40 a P60. Pokud plánujete zabrousit hrany, použijte zrnitost P60 nebo P80.
Při hrubém broušení dřeva zvolte P80, P100 nebo P120. Pokud dřevo připravujete broušením pod nátěr, zvolte P120 a P150. Jemného broušení povrchů docílíte zrnitostí P120, P150 a P180.
Při finálním přebroušení laku je nejvhodnější zrnitost P180 a P240.

custom-furniture-manufacturing-carpenter-man-dark-clothes-wearing-respirator-grinds-boards-with-sandpaper

Mějte na paměti, že při broušení dřeva vzniká jemný prach, který proniká do dýchacích cest, odkud si jen stěží hledá cestu zpět. Zabraňte jeho vdechování, použijte pracovní brýle a respirátor.
Pokud potřebujete obrousit velké plochy, je vhodné sáhnout po elektrické brusce. Podle potřeby využití si můžete vybrat úhlovou, excentrickou, pásovou nebo vibrační brusku. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, se dočtete zde.
Ani ta nejkvalitnější bruska se však nedokáže vyrovnat manuální práci rukou, proto při finální úpravě povrchu sáhněte po jemném brusném bloku z pěny a dlouhými tahy dohlaďte povrch k dokonalosti.