Hledáte způsob, jak ušetřit? Zaregistrujte se a využijte extra slevu 3% na celý nákup (platí na nezlevněné zboží).

Jak správně pečovat o brzdový systém?

Každý z nás očekává od svého vozu něco jiného. Pro někoho je auto způsob, jak se dostat z jednoho bodu do druhého. Pro někoho jiného je to především zážitek z jízdy. Všichni se však shodneme na tom, že se chceme v autě cítit bezpečně. Základním bezpečnostním prvkem všech automobilů jsou brzdy. Je třeba jim věnovat náležitou pozornost.

Brzdový systém automobilu, zajišťuje bezpečnost řidiče a cestujících. Někdy však věnujeme větší pozornost údržbě karoserie než brzdám. Správnou péčí o brzdový systém dosáhnete maximálního pocitu bezpečí při jízdě, prodloužíte životnost brzd a dalších dílů a v neposlední řadě si jízdu mnohem více užijete.

 

Životnost brzd

Brzdy patří mezi spotřební materiál. Je však obtížné určit, jak dlouho si jednotlivé brzdy zachovají svou funkčnost. V závislosti na typu vozidla a stylu jízdy se může pohybovat v rozmezí 50 000 - 150 000 km. Nejlepším způsobem, jak prodloužit životnost brzdového systému, je jezdit plynule a s dostatečným odstupem od ostatních vozidel, využívat brzdnou sílu motoru a čas od času je nechat servisovat.

Odstraněním nečistot nebo mastnoty z brzdových kotoučů odstraníte nepříjemný hluk při brzdění a zlepšíte brzdný výkon. K čištění brzd používejte pouze speciální čističe brzd. Pokud je vůz delší dobu zaparkovaný, může se na kotoučích vytvořit povrchová rez. Nenechte se však odradit, speciální čistič brzd pomůže i v tomto případě.

Brzdové destičky

Kontrola opotřebení brzdových destiček není snadná. Často vás na opotřebované brzdové destičky upozorní až kontrola mechanika nebo nepříjemný pískavý zvuk. Dnes je již mnoho automobilů vybaveno kontrolkou opotřebení brzd. Obecně však platí, že destičky by měly mít tloušťku alespoň 2-3 mm. Ve většině případů se k výměně destiček používají speciální sady pro zatláčaní brzdových pístků.

Brzdové kotouče

Ty by měly zpravidla vydržet více než destičky. Vlivem brzdění se však také opotřebovávají. Hlavním ukazatelem opotřebení kotouče je jeho tloušťka. Často uváděným jevem je také zvlnění kotouče. Dochází k němu zejména v důsledku výběru nekvalitního dílu, častého a prudkého brzdění s následným rychlým ochlazením kotouče. Zvlnění kotouče lze velmi snadno rozpoznat, protože se projevuje silnými vibracemi při brzdění, které jsou nejvíce cítit na volantu.

Brzdová kapalina

Je dobré čas od času zkontrolovat hladinu brzdové kapaliny. Její množství můžete zkontrolovat v nádržce pod kapotou. Kapalina také časem ztrácí své vlastnosti. Proto je vhodné kontrolovat její funkčnost speciálním testerem.

Brzdová kapalina by se měla měnit přibližně každé 2-3 roky. Výměna brzdové kapaliny není finančně náročná. Vždy by ji však měl provádět zkušený mechanik, což platí i pro výměnu brzdových kotoučů nebo destiček.

Pokud si nejste jisti správnou funkcí brzdového systému, svěřte svůj vůz do rukou odborníků v autoservisu, kteří funkčnost brzd zkontrolují. Výměna součástí brzdového systému může být nákladnější záležitostí, ale za tu jistotu a bezpečí to stojí.