Hledáte způsob, jak ušetřit? Zaregistrujte se a využijte extra slevu 3% na celý nákup (platí na nezlevněné zboží).

Povinná výbava auta pro rok 2023

Pokud jste dosud nemuseli použít povinnou výbavu ve vašem vozidle, jste šťastný člověk. Zřejmě jste už i vy zažili její kontrolu policejní hlídkou. Přesto je dobré si ji před další sezónou zkontrolovat. Víte však, co ve vozidle musíte mít, pokud nechcete riskovat zbytečné problémy?

Na úvod si řekněme, že povinná výbava vozu v roce 2023 se oproti předchozímu roku nezměnila. Bez čeho byste tedy jezdit neměli?

POVINNÁ VÝBAVA VOZIDLA DO 3,5 TÓNY V ROCE 2023

 • Sada na opravu pneumatik/rezervní kolo
 • Autolékárnička
 • Výstražný trojúhelník
 • Reflexní vesta

 

1. REZERVNÍ KOLO, SADA K OPRAVĚ DEFEKTU NEBO RUNFLAT PNEUMATIKY

Povinnou výbavou vozidla zůstává nadále i rezervní kolo (včetně disku) předepsaného druhu a rozměru, přičemž musí být dofoukáno na určenou hodnotu. Spolu s ním musíte mít v autě klíč na matice kol a příruční zvedák. Platí zde však výjimky. Povinnost mít v autě rezervní kolo se na vás nevztahuje v případě, že:

 • Vaše vozidlo jezdí na pneumatikách s technologií umožňující jízdu i po defektu (tzv. Runflat pneumatiky).
 • Vaše vozidlo disponuje prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky, přičemž umožňuje její další (dočasné) použití.
 • Řídíte nákladní vozidlo, městskou hromadnou dopravu a speciální vozidla, která mají v dostupné vzdálenosti servisní služby provozovatele a pohybují se pouze na omezeném území.


Tip:

Dejte si však pozor na hloubku dezénu. Zákon stanovuje pro zimní pneumatiky minimální hloubku dezénu 3 mm, pro letní pneumatiky 1,6 mm. Co však zákon nestanovuje, je datum povinnosti jezdit na zimních pneumatikách. Povinnost nastává až se souvislou sněhovou vrstvou, ledem nebo námrazou.

2. AUTOLEKÁRNIČKA

Povinnost mít u sebe lékárničku se vztahuje na řidiče motocyklů nad 50 cm³, tříkolek nad 50 cm³, čtyřkolek nad 50 cm³, osobních vozidel, nákladních vozidel, autobusů, traktorů a samohybných pracovních strojů. Vězte, že autolékárnička musí být v původním stavu a nesmí vykazovat známky poškození. Datum expirace se od roku 2019 na autolékárničkách již nekontroluje.

Co by měla autolékárnička obsahovat?

 • Dezinfekci a ochranu zachránce a postiženého před šířením nákazy.
 • Ošetření malých ran a oděrek.
 • Ošetření velkých ran, krvácení a popálenin.
 • Ošetření zlomenin a poranění kloubů.

 

Tip:

Obsah autolékárničky musí být kompletní, vizuálně v pořádku a nesmí být znečištěný. V opačném případě riskujete pokutu nebo problémy s technickou kontrolou. Autolékárnička musí být uložena na místě, kde na ni nedopadá přímé sluneční záření. Zároveň musí být snadno přístupná, ideálním místem je proto kufr auta.

3. VÝSTRAŽNÝ TROJÚHELNÍK

Možná jste jej dosud použít nemuseli, ale měli byste vědět, že přenosný homologovaný výstražný trojúhelník je povinnou výbavou v osobním automobilu, nákladním vozidle, autobuse, traktoru i samohybném pracovním stroji. Výstražný trojúhelník by měl být převážen v ochranném krytu, čímž se předejde jeho zbytečnému poškození, případně si jej můžete zakoupit v rámci celého bezpečnostního setu.

Tip:

Výstražný trojúhelník je třeba použít v případě nouzového zastavení, při přerušení jízdy z důvodu chyby na vozidle nebo při dopravní nehodě. Důležité je jeho správné umístění. V obci se doporučuje umístění minimálně 50 m od vozidla, mimo obec a na dálnici minimálně 100 m. Pokud své vozidlo zastavíte v zatáčce, trojúhelník umístěte ještě před zatáčkou, abyste ostatním řidičům dali varování v dostatečném předstihu.

4. BEZPEČNOSTNÍ REFLEXNÍ ODĚV

V případě neočekávané události, při které bude třeba vozidlo odstavit, jste povinni vystoupit v bezpečnostním reflexním oděvu. Nejčastěji je součástí výbavy vozu reflexní vesta, ale mohou jí být i reflexní kalhoty, overal, pláštěnka či bunda. Důležité je, aby byl reflexní oděv dostatečně viditelný iz dálky a v souladu s technickou normou. Ta předpokládá použití jedné ze tří barev:

 • Fluorescenční žluté
 • Fluorescenční oranžovo-červené
 • Fluorescenční červené


POVINNÉ DOKLADY

Ty sice do povinné výbavy vozu nespadají, ale jako řidič byste na ně měli myslet stejně. V případě, že si je totiž zapomenete (např. řidičský průkaz), riskujete pokutu až do výše několika desítek eur. Jaké doklady by vám proto neměly ve vozidle chybět?

Řidičský průkaz, občanský průkaz, případně jiný identifikační průkaz (např. pas).
Osvědčení o evidenci vozidla část I (tzv. malý technik), případně část II — pokud vám ještě část I nebyla vydána.
Doklad o platném povinném smluvním pojištění (Bílá karta, dříve zelená)
Doklady dokazující platnou emisní a technickou kontrolu.
Doklady o zdravotní a psychické způsobilosti – povinné pouze pro řidiče nákladních vozidel a řidiče nad 65 let.

DOPORUČENÁ VÝBAVA NA ROK 2023

Vedle všech povinných položek pro vás máme na závěr také seznam těch, které vám ve vozidle z vlastních zkušeností mít doporučujeme. Nikdy totiž nevíte, jestli je zrovna nebudete potřebovat a jejich přítomnost vás může uchránit od zbytečných nepříjemností. Při doplňování výbavy proto zvažte také:

 • Tažné lano
 • Hasicí přístroj
 • Kanystr na palivo
 • Několik kopií zprávy o nehodě
 • Pracovní rukavice
 • Sněhové řetězy