Hledáte způsob, jak ušetřit? Zaregistrujte se a využijte extra slevu 3% na celý nákup (platí na nezlevněné zboží).

Zimní pneumatiky: Mýty, rady a správný výběr

Když začne teplota klesat a zima se blíží, jeden z důležitých aspektů bezpečné jízdy je správné přezouvání pneumatik na zimní. Toto roční období přináší s sebou několik mýtů a otázek ohledně zimních pneumatik. V tomto článku se podíváme na některé z těchto mýtů, promluvíme si o tom, kdy je vhodné přezouvat pneumatiky na zimní, proč je to důležité a jak si vybrat správné zimní pneumatiky pro váš vůz.

Mýty o zimních pneumatikách:

1. Zimní pneumatiky jsou potřebné jen na sněhu

Toto je častý mýtus. Není třeba čekat na sníh, abyste si nainstalovali zimní pneumatiky. Když teplota klesne pod +7 °C, letní pneumatiky ztratí pružnost a přilnavost k povrchu. To znamená, že i při suchém povrchu s nízkými teplotami jsou zimní pneumatiky bezpečnější a efektivnější.

2. Celoroční pneumatiky jsou stejné jako zimní pneumatiky

Celoroční pneumatiky jsou kompromisem mezi letními a zimními, ale nejsou stejné jako zimní pneumatiky. Pokud často jezdíte v náročných zimních podmínkách, jsou vždy zimní pneumatiky lepší volbou. Celoroční pneumatiky nemají srovnatelnou účinnost jako letní v létě ani jako zimní v zimě, jsou vhodné pro ty, kteří jezdí jen občas ve městě na upravených vozovkách. Ale iv tomto případě doporučujeme zvolit raději zimní pneumatiky.

3. Zimní pneumatiky nejsou vhodné na suchý povrch

To není pravda. Kvalitní zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby poskytovaly dobrou přilnavost nejen na sněhu a ledu, ale také na suchém povrchu. Protože zima může přinést nepředvídatelné podmínky na silnici, je důležité mít pneumatiky, které jsou vhodné pro všechny situace. Rovněž nevěřte řečem, že zimní pneumatiky nekloužou. To také není pravda, jsou však mnohem lépe uzpůsobeny pro chladné počasí, sníh. námrazu či led. V každé situaci však buďte opatrní.

4. V zimě stačí přezout hnací nápravu

Ne nestačí! Pro zachování maximální bezpečnosti a optimální jízdy je třeba vyměnit všechny 4 pneumatiky za zimní, ideálně stejným modelem se stejným stupněm opotřebení. Samozřejmě chápeme, že není možné investovat každou sezónu do nových pneumatik, proto je dobré mít na každé nápravě stejný model se stejným opotřebením (stejné vpředu/stejné vzadu, nikdy ne stejné na pravé straně a jiné na levé).

5. Zimní pneumatiky jsou drahé a nekomfortní

Cenový rozdíl mezi letními a zimními pneumatikami je malý až žádný. Pokud jde o bezpečnost vaši, vaší rodiny a všech silničních účastníků je třeba investovat do kvalitních zimních pneumatik. Pokud však přehlížíte podstatné údaje o pneumatikách a zaměříte se jen na cenu, můžete si být jisti, že jízdní komfort se výrazně sníží a bezpečnost také.

Proč přezouvat na zimní pneumatiky?

Zimní pneumatiky mají lepší přilnavost na sněhu, ledu a mokrém i suchém povrchu při nízkých teplotách. Poskytují lepší stabilitu, ovladatelnost vozidla i kratší brzdnou dráhu v těchto chladných podmínkách. Díky tomu se zvyšuje bezpečnost při jízdě a snižuje riziko nehod.

Malou výhodou je i to, že používání zimních pneumatik v zimě prodlužuje životnost letních pneumatik.

Kdy přezouvat na zimní pneumatiky?

Pokud začnete pozorovat první sníh na silnici, už je pozdě na to, abyste přezuli pneumatiky. Plánujte dopředu!

Když teplota začne klesat pod +7 °C, je čas na přemýšlení o přezutí na zimní pneumatiky. Při nižší teplotě letní pneumatiky začnou tuhnout a ztrácet přilnavost. To znamená, že ideální období pro výměnu pneumatik je spíše než teplota klesne pod 0°C.

Zákon stanoví, že na autě musí být zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března s minimální hloubkou dezénu 4 mm a musí být obuty na všech kolech.

JAK SI VYBRAT SPRÁVNÉ ZIMNÍ PNEUMATIKY?

Výběr správných zimních pneumatik pro váš vůz je klíčovým faktorem pro bezpečnou jízdu v zimě a vyhnutí se pokutě za nesprávné pneumatiky. Na co byste se měli zaměřit?

Zjistěte, jaká velikost a typ zimních pneumatik jsou kompatibilní s vaším vozidlem. Tyto informace můžete nalézt v technickém průkazu nebo na boku aktuálních pneumatik.

Jak se značí pneumatiky?

Při výběru nových pneumatik by vás měly zajímat hlavně rozměry, hmotnostní a rychlostní index. Tyto údaje jsou podstatné nejen k tomu, aby vám pneumatiky seděly na discích/ráfcích, ale i proto, abyste se vyhnuli pokutě za nesprávné pneumatiky.

Pro příklad si vezměme pneumatiky s tímto označením: 235/45 R18 94W

235 - Šířka pneumatiky v mm
45 - Boční profil pneumatiky v %
R18 - Radiální konstrukce a průměr ráfku v palcích
94 - Index nosnosti/zatížení
W - Rychlostní index

Indexy nosnosti:

Rychlostní indexy:

 

Důležitá značka na každé zimní pneumatice:

Vlevo „Alpské označení“, které by měly mít všechny kvalitní zimní pneumatiky. Toto označení vyžaduje náročné testování v autentických zimních podmínkách. Označení vpravo „přilnavost na ledě“ je označení pro pneumatiky, které zvládají i nejnáročnější severské podmínky.

Další údaje o pneumatikách:

Pokud již máte ujasněné rozměry a indexy zimních pneumatik, zaměřte se další faktory, které vám pomohou s výběrem pneumatiky. Mezi to, co může ovlivnit váš výběr, patří i úspornost paliva, přilnavost na vodě či hluk pneumatik. Toto vše je uvedeno na štítku EU, kterým se označují pneumatiky.

 

Při výběru si prohlédněte také hodnocení pneumatik, jejich výkon na sněhu a ledě, trvanlivost či DOT hodnotu, která udává stáří pneumatiky.

Přezutí pneumatik byste měli nechat na zkušeném mechanika, který pneumatiky správně vymění a kola důkladně vyváží.

💡 Po přezutí pneumatik nezapomeňte na správné uskladnění letních pneumatik.