Hledáte způsob, jak ušetřit? Zaregistrujte se a využijte extra slevu 3% na celý nákup (platí na nezlevněné zboží).

Připravte svoji motorku na novou sezónu 5 tipů, na co si dát pozor

Pro většinu z nás se motorkářská sezóna začíná právě teď na jaře. Předtím, než vyrazíte na cesty je nutné provést základní servis a zkontrolovat svoji „mašinu“, zda je po zimě vše v pořádku. Podívejme se na 5 základních věcí, kterým byste měli před první jarní jízdou věnovat pozornost.

ZAČNÍME KONTROLOU OLEJE

Olej by se měl pravidelně měnit před zazimováním motorky, aby se nečistoty v oleji neusadily v motoru. Nyní na jaře však zkontrolujte jeho hladinu, pokud jste jej nechali v motoru během zimy. Ta by měla sahat po horní rysku. Při nízké hladině může dojít ke ztrátě tlaku a účinného mazání, to vede až k zadření motoru. Pozor na to!

Když už jsme při mazání, nepodceňte ani stav řetězu. Na řetězy slouží speciální mazací a čistící spreje. Čím více se budete o svůj řetěz ztratit, tím déle vydrží.

Dalším faktorem, který negativně ovlivňuje výkon motoru je zanesený vzduchový filtr. Určitě jej zkontrolujte a pokuste se jej vyčistit například stlačeným vzduchem nebo jej vyměňte za nový.

 

STAV PNEUMATIK JE KLÍČOVÝ

Nedostatečný vzorek pneumatiky je velký problém. Odborníci se shodují, že hloubka dezénu by neměla klesnout pod 3 mm. Kromě dezénu si všímejte i jiných poškození pneumatiky, mikrotrhliny nebo nežádoucího oddělování vrstev. Pokud objevíte jakékoli nedostatky na pneumatiky, neprodleně je vyměňte, jde totiž o vaši bezpečnost.

Na závěr zkontrolujte tlak v pneumatikách a upravte jej na hodnotu předepsanou výrobcem. Dejte si pozor na nízký tlak. V tomto případě motorka neudrží stopu v zatáčce a bude nepříjemně plavat. Při vysokém tlaku zase ztratí pneumatiky svůj tlumící efekt a vy ucítíte každý kamínek.

 

V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEJEZDĚTE BEZ KONTROLY BRZD

V první řadě se zaměřte na brzdové kotouče a destičky. Kotouč očistěte od prachu a mastnoty speciálním čističem brzd. Obložení by mělo dosahovat minimálně 3 mm, v opačném případě vyměňte brzdové destičky.

Zkontrolovat byste měli i brzdovou kapalinu pomocí speciálního testeru, podle potřeby dolijte kapalinu, odvzdušněte brzdový systém a zkontrolujte těsnost celého systému.

 

NABĚTE AKUMULÁTOR

Je normální, že během zimní přestávky dojde k vybití baterie. Proto zkontrolujte stav akumulátoru a případně očistěte kontakty a připojte jej k nabíječce autobaterií.

💡 Tip: Předejděte vybití baterie. Před zazimováním motorky odpojte baterii a uložte ji na přiměřeně teplé místo. Prodloužíte tak její životnost.

Jako další si pozornost zaslouží také svíčky, cívky či zapalovací soustava, toto vše se může projevit při prvním startu po zimě.

 

Nepřeceňujte své síly po zimní přestávce, ani když je motorka dokonale připravena. Na jaře začněte lehce, přece zima byla dlouhá. Motorku dostaňte do provozního stavu a dbejte na bezpečnost při jízdě za každých okolností.