Slevy až -40% pro široký sortiment produktů v našem letním výprodeji. ☀️ Neváhejte a nakupujte výhodně!

Výměna tlumičů: 3 nejčastější chyby, kterých se dopouštíte

Na první pohled jednoduchá oprava, kterou šikovný mistři zvládnou i doma, častokrát se sebou přináší různé komplikace. Výměna tlumičů se řadí mezi základní údržbu vozidel, kterou nelze podceňovat. Nejčastější chyby, kterých se dopouštíte při jejich výměně pocházejí z nedostatku zkušeností nebo potřebných nástrojů. Profigaráž vám poradí, na co si třeba dávat pozor při výměně tlumičů.

vymena_tlmicov(25)

1. NEVHODNÉ POUŽÍVÁNÍ RÁZOVÉHO UTAHOVÁKU

Tlumiče a ostatní díly podvozku se mohou při špatné manipulaci (montáži/demontáži) s rázovým utahovákem poškodit. Navíc hrozí uvolnění matice uvnitř tlumiče - z tlumiče by mohla vystřelit pístnice, což může vést k porušení těsnění a následnému úniku kapaliny/plynu z tlumiče.

vymena_tlmicov(11)

Dodržujte předepsané utahovací momenty. Přiznejte se, kolikrát jste ho překročili? To, že se dosud nic nestalo neznamená, že i příště zůstanou podvozkové díly bez újmy.

 

Tip:

Nikdy nepřidržujte pístnici s kleštěmi - snižujete tím životnost tlumiče.

vymena_tlmicov(2)

Mohlo by vás zajímat:

Jak si vybrat rázový utahovák? Rozhoduje těchto 5 faktorů.

 

2. DOTAHOVÁNÍ TLUMIČŮ NA ZVEDÁKU

Konečné dotahování tlumičů byste neměli dělat, pokud vozidlo (kolo) ještě visí na zvedáku. Naopak, objímky a třmeny je třeba dotahovat ve stavu, kdy kolo volně visí - tedy na zvedáku.

vymena_tlmicov(24)

Viz též:

Zvedák na auto: Velké srovnání zvedáků

 

3. VYNECHÁVÁTE KONTROLU GEOMETRIE 

Jak při přezouvání pneumatik, také i při výměně tlumičů je nutná kontrola geometrie vozidla. To, že správné vyvážení kol je podstatné si ani nemusíme připomínat. Proto nezanedbávejte tento krok.

vymena_tlmicov(22)

 

VÝMĚNA TLUMIČE BEZ STAHOVÁKU?

Kolik z vás už zkoušeli výměnu tlumiče bez stahováku? Netvrdíme, že se to nedá, ale nač riskovat, že vám pružina poletí přes celou dílnu? To nadělá více škody než užitku. 

Na profigaráži najdete širokou nabídku stahováků pružin, které poslouží kutilům v jejich garáži ale i zkušeným mechanikem v servisu. 

vymena_tlmicov(28)

Vyberete si z těchto typů stahováků:

mechanické stahováky

hydraulické stahováky

vymena_tlmicov(27)

Opotřebované tlumiče si všimnete spíše na autě svého kamaráda, než na tom svém. Jak zjistíte, kdy je třeba vyměnit tlumiče? Viz článek z naší profi poradny:

Opotřebované tlumiče: Kdy je nejvyšší čas na jejich výměnu?