Hledáte způsob, jak ušetřit? Zaregistrujte se a využijte extra slevu 3% na celý nákup (platí na nezlevněné zboží).

Jak si vybrat rázový utahovák? Rozhoduje těchto 5 faktorů

Při práci v pneuservisu, kde se denně odšroubují a dotáhnou stovky šroubů, je potřebný rázový utahovák s co nejvyšším točivým momentem. Vše však závisí na vašem provozu a typu vozidel, na kterých ve vaší dílně nejčastěji pracujete. V dnešní profi poradně vám poradíme, jak si správně vybrat rázový utahovák a kompresor k pneumatickým pistolím. 

 

Nejdůležitější parametry při výběru rázového utahováku:

  1. maximální kroutící moment
  2. spotřeba vzduchu 
  3. stupně dotažení / uvolnění
  4. hladina hluku
  5. typ pouzdra

razovy_utahovak2

 

1. MAXIMÁLNÍ TOČIVÝ MOMENT

Jde o sílu, kterou dokáže utahovák vygenerovat za krátký čas - od stisknutí spouště. Čím je hodnota točivého momentu vyšší, tím pohodlněji se vám bude pracovat. Někdy však nemá smysl, mít utahovák s točivým momentem např. 2200 Nm, pokud jsou vaši zákazníci majitelé osobních automobilů. Naše profesionální utahováky s kroutícím momentem od 1450 Nm, snadno zvládnou většinu prací s osobními vozidly ve vaší dílně.

 

Co znamená Twin Hammer?

Pojem pochází z anglického jazyka a v doslovném překladu znamená "dvojité kladivo"Utahováky s touto funkcí jsou schopny vytvořit maximální točivý moment již v prvních sekundách práce. 

razovy-utahova7

 

2. SPOTŘEBA VZDUCHU

Jaký má vliv spotřeba vzduchu na funkci utahováku? Tento parametr je důležité zohlednit při výběru vhodného kompresoru, který je neodmyslitelnou součástí práce s rázovým utahovákem. Ověřte si proto hodnotu spotřeby vzduchu vašeho utahováku a správný výběr kompresoru nebude problém.

razovy-utahovak9

 Tip:

Rázový utahovák by měl mít kapacitu stejnou nebo o něco nižší než kompresor - pokud máte utahovák se spotřebou vzduchu v průměru 170 l/min, je nejlepší zvolit kompresor, který poskytuje výkon nejméně 170 l/min. Pokud bude účinnost kompresoru nižší, vaše práce bude přerušovaná, což je obzvláště nepříjemné v sezóně přezouvání.

 

3. STUPEŇ UTAŽENÍ / UVOLNĚNÍ

Kvalitní profesionální utahováky mají možnost nastavení více stupňů kroucení:

- 4 stupně na utažení

- 1 stupeň na uvolnění / odšroubování

 

Proč si vybrat rázový utahovák s větším počtem stupňů?

 Čím více stupňů si můžete zvolit, tím je vaše práce pohodlnější a přesnější - stačí jednoduše přepínat mezi převodovými stupni. Výhodou je tedy univerzálnost utahováku - čepy ve vozidlech dotáhnete pomocí jednoho klíče.

 

4. HLADINA HLUKU

Nízkou hladinu hluku utahováků oceníte zejména během sezóny přezouvání, která je již v plném proudu. Každodenní hlučná práce utahováků, kompresorů a motorů může být velmi únavná, zejména pokud se otevírací hodiny pneuservisu natahují s každým dnem. 

 pneumaticky_razovy_utahovak    razovy-utahovak14

Tip:

I když si zvolíte utahovák s nízkou hladinou hluku, nepříjemným zvukem se nevyhnete. Proto si nezapomeňte chránit uši se špunty nebo sluchátky.

 

5. TYP POUZDRA

Riziko pádu a poškození utahováku je v dílně velmi vysoké. Proto se může zdát kovové pouzdro jako lepší volba. Bohužel, kov je stejně náchylný na škrábance a promáčknutí jako kompozit. Navíc jsou utahováky s kovovým pouzdrem těžší. Mimo sezóny ten rozdíl váhy možná ani nepocítíte, ale během období přezouvání se vám bude počítat každý ušetřený gram. Kompozitové pouzdro je také snadnější a pohodlnější pro držení v ruce. 

 

Připravte se na sezónu přezouvání! Kromě rázových utahováků u nás najdete i potřebné nástavce či jiné profesionální vybavení, bez kterého se ve vaší dílně či servisu neobejdete. Přejeme vám úspěšnou sezónu a hodně přezutí kol.

 razovy-utahovak12

Tip na závěr:

Rázové utahováky si do své dílny vybírejte i podle označení upínání nástrčných klíčů a nástavců. Zkontrolujte si jaké nástavce používáte (¼ ", ¾", ½ "nebo 1") nebo si vyberte z našich sad nástavců pro rázové utahováky.
Může vás zajímat:

Jak pečovat o zouvačky pneumatik během sezóny: Nepodceňujte těchto 5 věcí

Sezóna přezouvání: TOP 5 tipů od profesionálů

Vyvažovačka kol: Automatická nebo poloautomatická?

Vyvažovačka kol: Šetří váš čas a zvýší zisk pneuservisu

Kdy přezout na zimní pneumatiky?

Zvedáky a hevery: Základní vybavení autoservisu a garáže