Hledáte způsob, jak ušetřit? Zaregistrujte se a využijte extra slevu 3% na celý nákup (platí na nezlevněné zboží).

Vyvažování kol pomocí vyvažovacího prášku.

Vyvazovací prášek/granulát: Perfektní řešení pro všechna nákaldní či velká vozidla.

Mezi základní pilíř bezpečné a pohodlné jízdy patří jednoznačně vyvážené kolo. Samozřejmě, nemůže se zapomínat na faktory jako jsou ložiska, čepy, tyčky řízení a celkově náprava vozidla. Pokud kolo není správně vyvážené, nebo se postupem času narušilo vyvážení kola, všechny části se opotřebovávají podstatně rychleji, přičemž se ničí i samotný plášť, resp. samotná pneumatika. V dnešní době, oproti předchozím desítkám let, se vyvažovací prášek využívá poměrně často.

 

Princip jak funguje vyvažovací prášek je jednoduchý. Když vozidlo stojí, prášek pro vyvážení kol leží na spodní části pneumatiky. Když pak vozidlo dosáhne nižší rychlosti (25 až 30 km/h), odstředivé síly jej začnou rozdělovat po vnitřní straně pneumatiky (při nižších rychlostech nevyváženost pneumatiky nezpůsobuje žádné vibrace, protože se neotáčí dostatečně rychle). Dojde-li k nějaké nerovnováze, samotný prášek se přerozdělí, aby proti nerovnováze působil. Pokud se změní bod nerovnováhy, změní se i rozdělení prášku. Kolo se tím pádem vlastně samo neustále vyvažuje, což se samozřejmě pozitivně projevuje zejména na jeho životnosti.

 

Množství vyvažovacího prášku a jeho aplikace je přímo závislá na aplikačních tabulkách, které jsou uvedeny u produktu. Množství použití prášku se rozlišuje na velikosti kola, resp. pneumatiky. Aplikace do pneumatiky je možná pomocí odměrky, ale u granulátu je možný i způsob pomocí speciálních sáčků. Ten se při nahuštění kola (nebo ujetí pár kilometrů) rozpadne, přičemž vnitřek pneumatiky nijak neohrožuje. Prášek (nebo granulát) v pneumatice není třeba měnit, zůstává v pneumatice po dobu její celé životnosti. Písek lze opětovně používat, tedy budete-li měnit pneumatiku, můžete písek vyjmout a následně jej znovu použít.
Vyvažovací písek se využívá většinou v rozměrově velkých pneumatikách, které používají autobusy, nákladní auta, trolejbusy atp. Doporučená maximální rychlost s pneumatikami využívajícími vyvažovací písek/granulát je 130 km/h, což je pro nákladní auta dostačující.