Hledáte způsob, jak ušetřit? Zaregistrujte se a využijte extra slevu 3% na celý nákup (platí na nezlevněné zboží).

Gola sada: Nejužitečnější nářadí do každé dílny

Nejužitečnejší nářadí do dílny?

Profesionální mechanik, ale i domácí kutil. Ať už spadá do kterékoliv kategorie, zřejmě jsme se již všichni setkali s potřebou něco v rychlosti opravovat, skládat či rozebírat. V takovém případě přichází na scénu nejlepší přítel každého muže - gola sada.

DSC_3004

Co je gola sada?

Pokud jste se ještě ve své praxi s gola sadou nesetkali, nezoufejte. Na první pohled komplikovaný název označuje ve skutečnosti praktickou sadu dílenského nářadí a nástavců se širokým využitím. Základem každé gola sady je ráčna, tedy speciálně upravený klíč určený na utahování a povolování matic či šroubových spojů ve stísněných podmínkách. Výhodou ráčna je její praktičnost, zabírá totiž vždy jen do jednoho směru, díky čemuž předejdete nechtěnému protáčení do opačné strany. Ráčna je ve většině případů souprav nářadí doplněna o bity a nástavce, v některých gola sadách se můžete setkat také s adaptéry na převod velikosti hlavice.

DSC_3015

Jak si vybrat ráčnu?

Jak již zřejmě tušíte, při výběru správné ráčny bude nutné zohledňovat více faktorů. Těmi nejpodstatnějšími by přitom měly být dva - kvalita zpracování a způsob použití. Ráčna by měla disponovat dostatečnou pevností, v opačném případě si s náročnějšími spoji nemusí poradit. Na trhu se nejčastěji setkáte s ráčnami vyrobenými z chrom-vanadiové oceli, což vám bez problémů postačí na domácí použití. Pokud však hledáte ráčnu pro profesionální použití, poohlédněte se po nástroji z tvrzené a nerezové oceli. Je totiž předpoklad, že budete pracovat s náročnějšími a většími šroubovými spoji, při kterých by už CrV ocel stačit nemusela. Ohled berte i na sílu ráčny, tedy velikost čtyřhranu a nasazovacích hlavic. V praxi se můžete setkat s pěti základními typy čtvercových:

1/4 " čtyřhran s pracovním rozmezím 4 - 14 mm
3/8 " čtyřhran s pracovním rozmezím 6 - 24 mm
1/2"  čtyřhran s pracovním rozmezím 8 - 36 mm
3/4 " čtyřhran s pracovním rozmezím 18 - 50 mm
1 " čtyřhran s pracovním rozmezím 41 - 80 mm

Jak si vybrat gola sadu?

Výběr gola sady je již poměrně jednoduchý a odvíjí se od potřeby jejího využití. Pokud budete pracovat v běžné domácnosti, vystačíte si s 1/4 "nebo 3/8" ráčnou. V případě profesionálního použití byste měli sáhnout po 1/2 "nebo 1" čtyřhranu. Řešením mohou být převodové adaptéry. Ty dokáží iz 1/4 "hlavice udělat lehce jí 1/2" verzi. Mějte však na paměti, že výsledek nebude nikdy stoprocentní a lépe uděláte, pokud si zajistíte dva samostatné klíče.

DSC_3019

Automaticky to však neznamená, že budete potřebovat dva objemné kufříky nářadí. Řešením pro vás může být i kombinovaná gola sada s vidlicovým-očkovými klíči. Ta v sobě implementuje dvě ráčny, které si můžete jednoduše vyměnit podle aktuální potřeby. Potěší vás i 94 kusů příslušenství, díky kterému se pro vás stane gola sada univerzálním pomocníkem za jakýchkoliv okolností.

DSC_2972

Ve vaší domácnosti vás zase nepochybně potěší praktická gola sada v kufříku sestávající ze 108 prvků. Stejně jako v případě té předešlé, i zde se v kufříku setkáte se dvěma typy ráčen, což jen zvýší všestrannost a univerzálnost při použití sady. Kufřík v sobě dále ukrývá TORX hlavici, nástavce na svíčky, nástavce na bity či trojici imbusových klíčů typu L. Odteď vám tak už nebude ve vaší dílně chybět žádný nástavec.