Hledáte způsob, jak ušetřit? Zaregistrujte se a využijte extra slevu 3% na celý nákup (platí na nezlevněné zboží).

Kdy a proč přezout na letní pneumatiky?

Kdy a proč přezout na letní pneumatiky?

Chladné a zledovatělé dny jsou už dávno za námi a tak nastal čas postavit své auto na letní pneumatiky. Není to jen otázka data v kalendáři, víte kdy je ta správná chvíle na přezouvání?

Zatímco přezouvání zimních pneumatik je zákonem podložené, jeho opačná strana, tedy obouvání na letní sadu, není zákonem vynucené. Častokrát se setkáváme s řidiči, který ještě i v teplotách nad 30 stupňů "dojezdují" zimní pneumatiky. V principu jde o to, že si namísto letní sady pořídí takový řidič raději sadu zimních kol, kterou obuje hned na další sezónu. I když takovou věcí víte ušetřit stovky eur, víte ohrozit nejen sebe, ale i ostatní účastníky provozu.

 Prezuvanie

Proč přezouvat na letní pneumatiky?

Letní pneumatiky mají tak, jako ty zimní, své opodstatnění hlavně v sezóně, na kterou byly určeny. Pneumatiky na léto mají zajišťovat lepší přilnavost k vozovce, ale i komfortnější jízdu s nižší spotřebou. Zimní pneumatiky ztrácejí své vlastnosti již při 10 stupních, což může mít za následek ztrátu kontroly nad vozidlem ve vyšších rychlostech nebo zatáčkách. Se ztrátou přilnavosti musíte počítat i s delší brzdnou dráhou a při vyšších teplotách i s možným "olupováním" pneumatiky. Navíc přezouvání by měl zvládnout každý řidič, nezáleží na pohlaví nebo věku. Samozřejmě nejde o nejlehčí činnost, ale se správnou kombinací heveru a podpěr zvládnete i tento úkon levou zadní.

Kdy je ideální čas na přezouvání?

Při této aktivitě nejde ani tak o přesné datum, jako o dlouhodobější předpověď počasí. Orientačně by mělo být venku už kolem 10-13 stupňů Celsia. Je však třeba počítat i s teplotou, která je v noci, protože ví klesnout i pod nulu, což by mohlo způsobit potenciální námrazu na vozovce. Zpravidla je ideální čas na přezouvání v rozmezí dubna.

Jaké letní obutí zvolit?

Ideální je prohlédnout si nějaké doporučení, ale ani v tomto případě někdy nenajdeme to správné obutí. Orientovat se můžete i podle štítků, které jsou již delší dobu povinné při každé pneumatice. Hlavními údaji jsou Valivost, Chování při dešti a Hlučnost. Pokud plánujete využívat již použité pneumatiky, nezapomeňte zkontrolovat hloubku dezénu. Nejlepším způsobem ověření hloubky dezénu je využití posuvného měřidla, které Vám zajistí přesné parametry pneumatiky. Při přezutí nepodceňte ani přehuštění/podhuštění pneumatik, ideální je pokud máte doma nebo v dílně mobilní kompresor.

 prezúvanie info