Hledáte způsob, jak ušetřit? Zaregistrujte se a využijte extra slevu 3% na celý nákup (platí na nezlevněné zboží).

Nejlepší akumulátorové nářadí do dílny

Určitě znáte ten pocit, když se nacházíte mimo komfortu své dílny, ale práce na vás nepočká. Pokud máte v rukou pomocníků závislých na elektrické energii, příliš si nepomůžete. Existuje však řešení - akumulátorové nářadí. To se stává u kutily i profesionálních kutily stále oblíbenějším a zdá se, že starší kabelové přístroje pošle do zapomnění už v dohledné době. Víte však, co všechno si můžete v "době akumulátorové" opatřit a jaké parametry byste měli při koupi jednotlivých typů nářadí sledovat?

Práce s nářadím bývá často nedílnou součástí života v našich domácnostech. Zatímco dosud v nich dominovaly výkonné elektrické stroje, které na svůj chod využívali energii přímo z elektrické sítě, trend se mění a na trh se stále častěji dostává aku nářadí. A není se čemu divit. Ve srovnání se svými kabelovými bratry je totiž mnohem praktičtější, spratnejšie a v mnoha případech i výkonnější. Proto si dnes představíme základní kategorie akumulátorového nářadí a důvody, proč by nemělo v žádném případě chybět ani ve vaší dílně.

1 (4)

Na úvod si však řekněme, s jakými druhy akumulátorů se na trhu můžete setkat:

NiCd

Jde o starší typ baterie, při kterém už nevýhody převažují nad výhodami. Ano, nářadí s NiCd bateriemi bývalo v mnoha případech výkonné, ale zároveň jste si na jeho využití museli vyčlenit i dostatek času. V případě, že zařízení s NiCd déle nepoužijete, začne se jeho baterie při skladování rychle vybíjet a po měsíci nečinnosti může přijít až o 30% své kapacity. Toto číslo přitom stoupá se stoupající teplotou místnosti, v níž se NiCd nářadí nachází. Ideálním je v případě tohoto typu baterií dobití po dlouhodobém skladování odpovídající desetině jmenovité kapacity, a to po dobu 14 - 16 hodin. Nejlepší je však nářadí s NiCd skladovat vybité a před nutností jeho použití si vyčlenit dostatek času na dobití. V každém případě, NiCd nářadí je už na ústupu a místo na trhu přenechává svým modernějším "sourozencům".

NiMh

Přestože v menší míře, než je tomu v případě NiCd baterií, i při NiMh akumulátorech se setkáme s takzvaným "paměťovým efektem". Kapacita baterie tak při delším nepoužívání klesá a množství "šťávy" se snižuje. I přesto se však doporučuje skladovat NiMh baterie nabité, a to na suchých místech s pokojovou teplotou. Mějte však na paměti, že zatímco v případě NiCd akumulátorů by měla životnost baterií držet na úrovni přibližně 1 000 nabíjecích cyklů, při NiMh akumulátorech může tato hodnota klesnout i na polovinu. I proto trh o nářadí s tímto typem baterií postupně přichází.

Li-ion

Když přišla v roce 2005 společnost Milwaukee Tool Corporation na trh s první Li-ion baterií ve svých zařízeních, ještě netušila, jak tím změní postavení dobíjecího nářadí jako takového. Doslova revoluce ve světě dobíjecího akumulátorového nářadí totiž jasně určila směr, kterým se vydáváme i po 16 letech a zdá se, že z něj tak skoro ani neupustí. Lithium-iontová baterie je totiž ve srovnání se svými předchůdci, lepší ve všech ohledech. Tak například - ve srovnání s NiMh akumulátorem disponuje trojnásobnou kapacitou, a to při lepších skladovacích a dobíjecích podmínkách. V případě Li-ion akumulátorů totiž platí, že jejich netřeba nechávat vybít úplně. Právě naopak, je to nežádoucí. A ani to nebude nutné, vždyť nový řídící čip se stará o fakt, že i když nářadí delší dobu nepoužijete, vybije se maximálně o 5%. Pokud jste tedy zařízení s Li-ion baterií odložili po posledním úkonu alespoň s částečně nabitou baterií, buďte si jisti, že se na něj budete moci spolehnout opět.

1 (1)

Jaké akumulátorové nářadí si vybrat?

Aku vrtačky a aku šroubováky

Začneme tím, co by nemělo chybět v žádné správné dílně. Aku vrtačky a aku šroubováky jsou totiž bezpochyby tím nejčastěji používaným pomocníkem v běžných domácnostech. Při jejich výběru byste tak měli pořádně zvážit všechny parametry, které mohou být rozhodující. Predítete tak minutí desítek eur za přístroj, který bude nakonec pro svou nevyužiteľnosť jen lapačem prachu na polici. Obecně byste měli svou pozornost zaměřit na několik parametrů:

1. Počet akumulátorů

Při výběru nového zařízení nezapomeňte klást dostatečný důraz na počet akumulátorů, které k vrtačce či šroubováku dostanete, respektive si je přikoupíte. Přestože je nabíjení Li-ion baterií poměrně rychlé, stále platí, že mít k dispozici hned několik akumulátorů je nespornou výhodou. Předejdete tak prostojům při práci způsobeným nabíjením.

2. Napětí a kapacita baterie

V případě akumulátorového nářadí je třeba si uvědomit, že se jeho baterie skládají z článků. Nejlepší jsou v tomto ohledu Li-ion akumulátory, které mají článků hned několik. Každý z nich disponuje napětím na úrovni 1,2 V, i proto se můžete v mnoha případech setkat s napětím udávaným jako 7,2, 10,8 nebo 18 V. Toto však platí pouze v případě plně nabité baterie. Stejně důležité je proto sledovat i její kapacitu, která se udává v mAh. Pokud jich má 1000, dokáže zařízení dodávat proud jeden ampér po dobu jedné hodiny. Pokud 2000, dokáže zařízení dodávat proud dva ampéry po dobu jedné hodiny, respektive jeden ampér po dobu dvou hodin.

3. Počet rychlostních stupňů a přídavné funkce

Při koupi akumulátorových vrtaček a šroubováků je velmi důležité hledět i na to, kolika rychlostními stupni disponují. Pokud si totiž pořídíte jednorychlostní vrtačku, pravděpodobně vám poslouží jen na šroubování. Pokud však chcete vrtat do sádrokatrónu či dřeva, sejde se vám dvourychlostní vrtačka. V ojedinělých případech se můžete setkat is třírychlostní vrtačkou, ta je však již určena pro profesionální použití a v běžné domácnosti se hravě obejdete i bez ní.

Při koupi si všímejte i funkce, které vám daná vrtačka si šroubovák nabízí navíc. Velmi žádoucí je pracovní LED osvětlení, pomoci vám může také nastavitelná síla utahovacího momentu. Tu oceníte zejména v případě šroubování do měkčích materiálů (například sádrokartonu). Nezapomínejte ani na komfort při práci. Vaše zařízení by mělo být co nejlehčí a zároveň najergonomickejšie, aby vás ani po delší práci nebolely ruce.

1 (3)

 Akumulátorová vrtačka do domácnosti

Pokud vrtání nevyplňuje většinovou část vašeho dne a absolvujete ho spíše výjimečně, nebudete potřebovat ani vysoký výkon. Naopak, zaměřte se na co nejkompaktnější rozměry, aby vám zařízení zbytečně nezabíralo cenné místo na polici. V bytech vám hravě postačí 12 V akumulátorový vrtací šroubovák YATO s vysokovýkonným dvourychlostním ocelovým převodem určeným i na občasné vrtání do tvrdších povrchů. Tento šroubovák s funkcí vrtání disponuje dostatečným napětím na úrovni 12 V a 2 000 mAh kapacitou baterie.

Pokud potřebujete i funkci příklepu, sáhněte po akumulátorové vrtačce POWERMAT PM-WA-20V-2AT, která vám nabídne až 1300 otáček za minutu při maximální kapacitě baterie 2 000 mAh. Naopak, pokud se chystáte v domácnosti jen šroubovat, zbytečně nepreplácajte dražší zařízení a zaměřte se na méně nápadný akumulátorový šroubovák PowerMate PM-WA-3.6V-1.5a, při kterém nepochybně oceníte kompaktní rozměry a tichý chod na úrovni 55,5 dB.

Akumulátorová vrtačka do zahrady

Potřebujete vrtačku k domu? Žádný problém, na trhu je dostatek výkonnějších strojů. Ideální volbou může být 18 V bezuhlíkový akumulátorový vrtací šroubovák YATO s funkcemi nárazu, šroubování dlouhých tesařských šroubů či vrtání vrtáky s jádrem BIM do kovu a dřeva. Bezkomutátový motor vám zabezpečí pohodlný chod, při kterém se nemusíte obávat ani opotřebení oběžného kola. Samotná vrtačka disponuje napětím 18 V a kapacitou baterie na úrovni 2 000 mAh. Můžete si tak být jisti, že při práci v zahradě vás nenechá ve štychu. Naopak, podle vašich požadavků zvládne funkce šroubování, vrtání i vrtání s příklepem. Jediné, co musíte udělat, je vrtačku nabít a s chutí se pustit do práce.

Akumulátorová vrtačka do dílny

Akumulátorová vrtačka určená pro profesionály by měla být nejen výkonná, ale i spolehlivá. Kromě zmíněného vrtacího šroubováku YATO splňuje tyto požadavky i mimořádně výkonná akumulátorová vrtačka s příklepem POWERMAT PM-WA-20V-2AT. Ta nabízí maximální napětí 20 V, 1 300 otáček při dvou rychlostních stupních, funkci příklepového vrtání, maximální točivý moment 37 Nm a dostatečně velkou Li-ion baterii o kapacitě 2 000 mAh. To vše přitom v kompaktním těle vážícím pouze 1,4 kg, které navíc disponuje ANTI-SLIP povrchovou úpravou, díky které vám zapadne zařízení ideální do ruky.

Aku utahováky

Nejen vrtačka, ale ani akumulátorový utahovák by neměl v dílně správného kutila rozhodně chybět. Ruční zařízení schopné efektivně dotahovat či povolovat šrouby a matice totiž nabízí široké možnosti využití. Pomůže vám při stavbě lešení, opravě karosářských dílů, ale i při běžných pracích v domácnosti. Jeho rozdíl ve srovnání s vrtačkami spočívá ve způsobu práce. Utahovák soustředí své údery ve směru rotace. Pokud tedy chcete šroub uvolnit, rázový utahovák bude své údery směřovat doleva. Naopak, pokud potřebujete šroub dotáhnout, utahovák bude údery směřovat doprava. Ve srovnání s vrtačkami zde chybí i sklíčidlo, utahovák totiž pracuje na principu půlpalcové čtyřhranu a nasazeného adaptéru.

Na trhu najdeme množství akumulátorových utahováků. Při jejich výběru však buďte obezřetní, některé z nich vám totiž mohou být spíše přítěží. Vyberte si kvalitní
akumulátorový rázový klíč s příslušenstvím, díky čemuž si zajistíte, že budete mít vždy ty správné nástavce po ruce. Jako ideální se může jevit i profesionální
akumulátorový utahovák POWERMAT PM-AKU-20V-2AT s maximálním napětím 20 V a otáčkami v počtu 2300 za minutu. Váží méně než kilogram a půl, což zaručuje v kombinaci s ANTI-SLIP povrchovou úpravou příjemně používání bez nadměrného přetížení rukou.

Aku pily

Představte si modelovou situaci - jste v exteriéru a pracujete na novém zahradním sezení nebo altánku. Problém však nastává v momentě, kdy potřebujete řezat - chybí vám totiž elektrický proud. Dnes však již tento problém ztrácí na své aktuálnosti. Trend akumulátorového nářadí totiž naplno zasáhl i svět pil. Výjimkou tak nejsou ani akumulátorové přímočaré pily, univerzální pomocnice při řezání dřeva, kovů, plastu, podlah či keramického obkladu. Jde o nejideálnějších adepty na řezání přímek i oblouků. Akumulátorová přímočará pila GEKO navíc nabízí skvělý výkon v podobě 2400 úderů za minutu a maximální tloušťku řezu na úrovni 51 mm. To vše při možnosti řezání pod úhlem 0, 15, 30 i 45 °.

 V segmentu pil rozhodně nezaostávají ani akumulátorové pily ocasky určené zejména pro práci ve ztížených podmínkách. Potřebujete pomoci při demoličních pracích nebo se zbavit starých větví na zahradě? Žádný problém, postačí vám akumulátorová ocaska GEKO s rychlostí 2400 úderů za minutu. V balení naleznete dva upínací pilové listy, které na zařízení nasadíte jednoduše bez potřeby množství nářadí. Díky tomu bude vaše práce ještě rychlejší a ještě efektivnější.

1 (1)

Aku brusky

Potřebujete se zbavit starého laku? Trápí vás zkorodované povrchy? Sáhněte po správné akumulátorové brusce a přesvědčte se o tom, že nedokonalosti je možné vyřešit i bez potřeby elektrické energie. Akumulátorová vibrační bruska GEKO na to bude jako stvořená. Poradí si s dřevem, plechem i plastem a díky své mimořádně vysoké efektivitě využívající 10 000 kmitů za minutu vám pomůže opracovat povrch dostatečně rychle a kvalitně. Výhodou akumulátorové vibrační brusky GEKO je i přítomnost 2 mAh Li-ion baterie, která vás nenechá ve štychu za žádných okolností.

V dílně správného kutila by však neměla chybět ani úhlová bruska známá také pod pojmenování flexa či rozbsusovačka. Ta vám nepochybně padne vhod, když budete
potřebovat obrousit kámen, dřevěné povrchy či jiné přírodní materiály, ale i kov a keramiku. Akumulátorová úhlová bruska by měla mít kompaktní rozměry a přijatelnou hmotnost, aby pro vás práce s ní nebyla dříve trestem. Zároveň myslete na dostatečný výkon, který by měl začínat na úrovni 7 500 otáček.

Aku kladiva

Kde vrtačka nestačí, tam přichází na scénu vrtací kladivo. Zpravidla větší, těžší, ale v neposlední řadě i výkonnější zařízení je určeno pro vrtání do tvrdých povrchů jako je beton či kamerň, ale také dřevo a keramika. Na stavbě nebo při rekonstrukci se bez něj neobejde žádný správný kutil. Akumulátorové vrtací kladivo přináší nespornou výhodu - kromě faktu, že se neváže na přítomnost elektrické energie, nabízí často přijatelnější rozměry a hmotnost těla, a to při snaze zachování co největší nárazové energie. Skvělým příkladem je akumulátorové vrtací kladivo s příklepem Kraft & Dele, které si dokáže i přes své nízké váze na úrovni 3,88 kg zachovat nárazovou energii 2 J. Díky ní nabídne až 4600 nárazů, což mu stačí na provrtání betonu do hloubky 24 mm.

1 (5)

Aku sety

Čeká vás stavba či rozsáhlejší rekonstrukce? Nebo jste jen pedantní kutilům a rádi máte ve své dílně ty správné pomocníky? V takovém případě by vaší pozornosti neměla ujít ani speciální akumulátorové sety. Ty nabízejí dobíjecí nářadí spolu s příslušenstvím ve výhodné sadě, díky které můžete ušetřit často i několik desítek eur. Neváhejte a pořiďte si svůj akumulátorový set ještě dnes!