Hledáte způsob, jak ušetřit? Zaregistrujte se a využijte extra slevu 3% na celý nákup (platí na nezlevněné zboží).

Kdy přezout na zimní pneumatiky?

Letu už definitivně odzvonilo a pomaly se blíží čas přezouvání. Ani se nenadějete a na cestách vás bude ráno vítat náledí a vozovka se změní na kluziště. Abyste se správně připravili na změnu ročního období, je důležité vědět, kdy je nejvyšší čas přezout na zimní pneumatiky. V dnešní profi poradně vám poradíme, kdy je nejlepší čas na vyzutí letních pneumatik. 

letne_vs_zimne_pneumatiky

NENECHÁVEJTE PŘEZOUVÁNÍ PNEUMATIK NA POSLEDNÍ CHVÍLI

I když mnoho Čechů čeká na přezutí z letních pneumatik do prvního sněhu, není to zrovna nejlepší volba. Doporučený čas na přezouvání pneumatik je, když se průměrná denní teplota pohybuje na úrovni °C. Tato teplota je obecná pro všechny sezónní pneumatiky. 

TIP:

Na podzim, kdy je průměrná denní teplota cca 12-15 °C, ale ráno a večer se pohybuje okolo 5 °C, berte při přezouvání v úvahu i to, v které části dne nejvíce jezdíte. Například pokud docházíte do práce v časných ranních hodinách a vracíte se večer, můžete začít přezouvat už dříve. V případě, že jezdíte spíše během dne, nemusíte s přezutím spěchat.

sezona_prezuvania_pneumatik najlepsi_cas_na_prezutie_pneumatik

Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z vysoce technologického gumového materiálu, který je navržen tak, aby fungoval při nízkých teplotách.

Letní pneumatiky s příchodem nižších teplot ztuhnou a ztrácejí své vlastnosti:

- sníží se trakce a zvýší se valivý odpor 

- sníží se přilnavost pneumatik na vozovce 

- prodlouží se brzdná dráha

 

 letne_vs_zimne_pneumatiky_CZ

Počasí v Česku a okolních státech je samozřejmě rozdílné a hlavně velmi proměnlivé, proto se nedá přesně odhadnout, který měsíc je na přezouvání nejlepší. Na přelomu října a listopadu jsou již teploty neúprosné a jízdou v letních "bačkůrkách" riskujete smyk. 


TIP:

Nebojte se dřívějšího přezouvání. Při vyšších denních teplotách nedochází k rychlému opotřebení zimních pneumatik, a proto je lepší jezdit v teplejším počasí na zimních pneumatikách, jako jezdit s letními pneumatikami v zimních měsících. 

 

CO ŘÍKÁ ZÁKON O PŘEZOUVÁNÍ?

Zákon v Česku jasně udává povinnost použití zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března, pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu, led nebo námrazaNení však striktně stanoveno, že během celé zimy musí mít osobní auta obuty zimní pneumatiky. Zdravý rozum nám ale říká, abychom mysleli v první řadě na bezpečnost.

kedy_prezut_na_zimne_pneumatiky

PŘEZOUVÁNÍ DOMA NEBO V PNEUSERVISU?

Přezouvání pneumatik zvládnete i doma. Stačí vám k tomu zručnost a potřebné nářadí, které najdete u nás na profigaráži:

klíče

zvedák nebo hever

 

Po výměně pneumatik si nezapomeňte nechat kola vyvážit. Nesprávné vyvážení se odrazí na nerovnoměrném opotřebení pneumatik, zhoršené jízdě a nepříjemných vibracích během jízdy. 

Pokud si na výměnu netroufáte, navšivte pneuservis, kde vám spolehlivě přezuje pneumatiky a vyváží kola. 

prezuvanie_pneumatik_8 prezuvanie_pneumatik_9

Máte nějaké otázky ohledně přezouvání? Potřebujete poradit při výběru nářadí na přezouvání? Obraťte se na naši zákaznickou podporu, kde vám rádi odpovíme a poradíme.

Sezóna přezouvání pneumatík: Nejlepší rady odborníků:

Sezóna přezouvání: TOP 5 tipů od profesionálů

Vyvažovačka kol: Šetří váš čas a zvýší zisk pneuservisu.

Zvedáky a hevery: Základní vybavení autoservisu a garáže.

Profigaráž radí: Jak si vybrat hydraulický lis?